Panasonic AU-EVA1

Panasonic AU-EVA1

Sonunda beklenen oldu – Panasonic, GH5 ve Varicam LT arasındaki boşluğu doldurdu.

GH5 i yeterli bulmayan ama Varicam LT satın almak için para birikimi olmayan Varicam “severler” – şimdi EVA 1 sizlerle. Sınıfında yeni standartları belirleyecek olan kamera.

EVA 1, en yeni sensör teknolojisi ile donatılmıştır – yeni geliştirilen 5.7K Süper 35 sensörü, bu kameranın temel taşıdır. Sensör, Varicam PURE, Varicam 35, Varicam HS ve Varicam LT ile aynı fantastik İki Native ISO teknolojisine sahiptir. Buna ek olarak, kamera Varicam serisi ile aynı renk bilgisini kullanıyor ve bu EVA 1’i Varicam ailesi ile birleştiriyor.

 • Bağımsız film yapımı
 • Reklamlar
 • Belgesel
 • Klip çekimleri
 • Kurumsal filmler
 • Canlı Konserler / Etkinlikler
 • VariCam için B Kamera
 • Gimbal ve Drone uygulamaları

5.7K Süper 35 sensör

EVA1, yeni geliştirilen 5.7K Super 35 sensörüyle donatılmıştır. Benzer 4K kameralara kıyasla neredeyse iki kat daha fazla piksel bulunuyor. Avantajınız yüksek doğal çözünürlükle başlıyor. Daha fazla ayrıntı ve renk bilgisi aldığınızdan, kaydedilen yüksek çözünürlüklü görüntüyü 4K’ya düşürdüğünüzde zengin renk bilgileri ile berrak bir görüntü elde ediyorsunuz. Bu post-prodüksiyonda görebileceğiniz ve hissedeceğiniz bir avantaj.

Dual Native ISO

Şu anda sadece Panasonic ile kullanılabilen tamamen benzersiz bir özellik. Bir sensörün her zaman doğal bir ISO seviyesi vardır. Sensörün en başarılı olduğu ISO değeri budur. Yani, sensörden gelen çıkış sinyalinin kazanımı / amplifikasyonu veya zayıflaması olmadan. Kameranın doğal ISO noktasını bildiğinizde, tercihen bunu kullanmalısınız. İstenmeyen noise ve renklerde daha az yanlışlık eklediğinden, ISO için sadece en büyük gereklilik ortaya çıkmalıdır.

Bununla birlikte, EVA1, Dual Native ISO yu VariCam ailesi ile aynı şekilde kullanır. Yani EVA 1 in, sensör devresi, minimum gürültü ve deformasyonla değiştirilebilen iki doğal çıkışa sahiptir, 800 ve 2500 ISO. Elbette, bu iki ISO için değiştirme seçeneğine sahipsiniz. Bununla birlikte, bunu yaparsanız, diğer sensörlerle aynı şekilde, çıkış sinyalini daha büyük veya daha düşük bir değere indirgeyeceksiniz. Dual Native ISO kullanarak, Post / Grading sürecinde çok zaman kazanırsınız. Tüm açık gün ışığı kayıtlarına 800 ISO uygulamayı seçin. Kapalı ve muhtemelen akşam / gece kayıtları için de 2500 ISO yu. Daha sonra, bu videolar çok daha az takip eden renk ve gürültü düzeltmesi ile çok hızlı ve kolayca birleştirilebilir. Gerçek şu ki, Daha az ışık malzemesi kullanacağınız için EVA1 ile setinizde zaman kazanırsınız- ve post-prodüksiyonda da işinizi hızlandırırsınız. Çekeceğiniz şaşırtıcı gece sahnelerinden bahsetmiyorum bile.

V-Log / V-Gamut

EVA1 de Varicam serisi gibi V-Log ve V-Gamut kullanıyor. Bu, ana kameranın Varicam LT olduğu bir prodüksiyonda EVA1’i B-kamerası olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir. Renkler eşleşecektir.

V-Log – “HDR Ready” olan, kabaca bir negatifin karakteristiğine karşılık gelen Log eğrisine sahiptir. Bu, geniş bir dinamik aralık sağlar. V-Gamut, filmden bildiğiniz renk bilgisini aşan ve tabii BT.2020’yi kapsayan bir renk aralığı sunar. Genel olarak, ayrıntıların açıkça görülebildiği çok doğal bir görüntü elde edersiniz.

IR Filtresi

EVA1'de, IR filtreyi menüyü kullanarak fiziksel olarak açıp kapatmaya imkan verir. Yakın gelecekte görmeye alışacağımız bu yenilik, bu kamera ile hayatımıza girmiş olacak.

Ayarlanabilir Kare Hızı / Yüksek Kare Hızı

EVA1 de diğer Varicam serisi gibi farklı kare hızlarında kayıt imkanı sunuyor.
4K’da ve UHD’de 50 fps (59.94 fps), 2K da ve Full HD’de 200 fps (240 fps), yavaş harekette inanılmaz derecede güzel görüntü üretimi sağlamak için Pixel Mix teknolojisi kullanılır. Çok yakında bir yazılım güncellemesi ile, 400Mbps’e kadar olan bit hızlarında kayıt yapma gibi daha fazla seçenek olacaktır.

EF-Yuva & Elektronik Görüntü Sabitleme (E.I.S.)

EVA1, piyasada halihazırda çok geniş seçeneğe sahip olan EF lens yuvası ile birlikte gelir. Elbette tam diyafram kontrolü, tek tuşla Otomatik Odaklama ve objektif veri desteği var. Objektiflerde dahili objektif verileri mevcut olduğunda, otomatik objektif düzeltmesine ek olarak, ekranda hangi objektifin kameraya monte edildiğini görebilirsiniz. Post prodüksiyonda, lens bilgisine ihtiyaç duyduğunuzda bu çok büyük avantaj sağlayacaktır. En zorlu şartlarda daha iyi sonuç alabilmek için, titrek görüntüleri telafi edecek yerleşik elektronik görüntü sabitleme (E.I.S) sistemi de işinizi kolaylaştıracak.

ND Filtresi

EVA1, ND2, ND4 ve ND6 durak arasında geçiş yapabilen motorlu bir filtre tekerleğine sahiptir. Bu motorize kontrol sayesinde, hem filtre tekerleğini hem de dahili IR filtreyi bir düğmeye ve ya uzaktan kumandaya basarak aktif yada pasif hale getirebilirsiniz.

Uzaktan kumanda (ROP)

Panasonic, Android ve iOS için ücretsiz bir uygulama sunuyor. Bu uygulama ve ayrıca satın alınacak küçük bir wi-fi dongle ile kamerayı uzaktan kontrol edebilirsiniz. Bu da Varicam ailesinde zaten kullanılan bir özellik.

Kayıt

 • 4K / 2K 4:2:2 SD Kartda 10bit kayıt
 • ALL-INTRA 400M de dahil yüksek kaliteli kodlar
 • SDXC V90 Kartını Destekleme
 • CINE-Style Dosya Adlandırma (.mov, A001C001_yymmdd_hhhh.mov)
 • Çift Kart Yuvaları
 • RAW harici kayıt

Kamera birkaç farklı çözünürlükte ve codec’te kayıt yapabilir.
Dahili SDXC kartlarında 4K (4096 x 2160), UHD (3840 x 2160), 2K (2048 x 1080) ve Full HD olarak kayıt yapabilir. Gelecek yazılım güncellemesi ile , ALL Intra 400M ve 5,7K RAW formatlarını harici bir kaydediciye kaydetmek de mümkün olacak.

EVA1, 2 dahili SDXC kartında farklı kayıt yöntemleri kullanabilir. Örneğin, ekstra güvenlik ve doğrudan yedekleme için aynı formatı her iki karta da aynı anda kaydedebilirsiniz.

Profesyonel özellikler

EVA1 birçok profesyonel özellikle donatılmıştır:

 • HDMI ve SDI ile eşzamanlı çıkış (İsteğe bağlı olarak her çıkışta farklı çözünürlük)
 • 5.7K SDI 6G’den RAW çıkışı (gelecek yazılım güncellemesi)
 • Çok kameralı prodüksiyonlar için TC girişi / çıkışı.
 • Ses için 2 x XLR girişi
 • Ergonomik ve kompakt dizayn ile standart film aksesuarları için çeşitli bağlantılar Pakette aşağıdakiler bulunur:
2018-03-28T15:33:02+00:00